Skip to content

212 Hoover AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1896

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block736
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,870
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,200
40%
Improvement Value:$208,800
60%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,804+3.8%
2024$11,373+4.0%
2023$10,938+1.6%
2022$10,771-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,870DeedBook 20240, Page 59556

Property Sale

SaleMulti
$335,000
DeedBook 6307, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1896