Skip to content

217 Hoover AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1885

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Oct 26, 2004

Property Information

Block752
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage4,718
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,300
22%
Improvement Value:$473,200
78%
Total Assessment$605,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,539+3.8%
2024$19,788+4.0%
2023$19,031+1.6%
2022$18,740-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft4,718DeedBook 6122, Page 451

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 5927, Page 116

Property Sale

Sale
$198,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1885