Skip to content

9 Lakewood TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$707,000
Last Sale Date
Feb 27, 2026

Property Information

Block781
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,244
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,400
31%
Improvement Value:$264,600
69%
Total Assessment$383,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,991+3.8%
2024$12,516+4.0%
2023$12,038+1.6%
2022$11,854+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$707,000

To:

DeedBook 20260, Page 17384

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,068DeedBook 6159, Page 338

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930