Skip to content

61 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1903

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 22, 2013

Property Information

Block813
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage1,216
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,400
51%
Improvement Value:$137,800
49%
Total Assessment$281,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,538+3.8%
2024$9,190+4.0%
2023$8,838+1.6%
2022$8,703-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,216DeedBook 12475, Page 6649

Property Built

Built

Year Built: 1903