Skip to content

6 Mount Vernon AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2017

Property Information

Block815
Lot7.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage3,284
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,700
27%
Improvement Value:$325,800
73%
Total Assessment$446,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,145+3.8%
2024$14,592+4.0%
2023$14,034+1.6%
2022$13,819-6.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 6320, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1935