Skip to content

251 Hoover AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1912

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Nov 16, 1992

Property Information

Block815
Lot9.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,335
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,000
34%
Improvement Value:$255,500
66%
Total Assessment$388,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,178+3.8%
2024$12,696+4.0%
2023$12,211+1.6%
2022$12,024-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$224,000

To:

Sq Ft2,335DeedBook 5241, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1912