Skip to content

99 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$510,204
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block817
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningB-2
Sq Footage2,628
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,800
27%
Improvement Value:$323,600
73%
Total Assessment$445,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,108+3.8%
2024$14,556+4.0%
2023$13,999+20.2%
2022$11,650+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$510,204

To:

Sq Ft2,628DeedBook 20210, Page 63790

Property Sale

Sale
$421,785
DeedBook 6358, Page 92

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5810, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1911