Skip to content

15 Pettit StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1992

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 14, 1994

Property Information

Block818
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage4,416
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,700
24%
Improvement Value:$441,400
76%
Total Assessment$582,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,745+3.8%
2024$19,023+4.0%
2023$18,295+1.6%
2022$18,016+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft4,416DeedBook 5340, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5139, Page 941