Skip to content

17 Ketner StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block830
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,392
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,900
39%
Improvement Value:$194,900
61%
Total Assessment$321,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,915+3.8%
2024$10,516+6.6%
2023$9,864+1.6%
2022$9,710+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 20221, Page 5733

Property Built

Built

Year Built: 1953