Skip to content

12 Norwood PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block900
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,416
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
39%
Improvement Value:$199,400
61%
Total Assessment$328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,146+3.8%
2024$10,739+9.3%
2023$9,828+1.6%
2022$9,670+16.1%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,416DeedBook 20201, Page 3628

Property Built

Built

Year Built: 1927