Skip to content

33 Walter StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 1, 2017

Property Information

Block902
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,131
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
42%
Improvement Value:$184,900
58%
Total Assessment$318,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,810+3.8%
2024$10,415+4.0%
2023$10,017+1.6%
2022$9,864+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,131DeedBook 20171, Page 7339

Property Built

Built

Year Built: 1927