Skip to content

284 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jun 9, 2025

Property Information

Block903
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,224
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
46%
Improvement Value:$160,900
54%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,166+3.8%
2024$9,794+4.0%
2023$9,420+1.6%
2022$9,276-11.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 20250, Page 38667

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook 12060, Page 1026

Property Built

Built

Year Built: 1953