Skip to content

280 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 1, 1991

Property Information

Block903
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,183
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
48%
Improvement Value:$152,100
52%
Total Assessment$290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,867+3.8%
2024$9,507+4.0%
2023$9,143+1.6%
2022$9,003+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,183DeedBook 5168, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1953