Skip to content

318 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1957

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Mar 23, 2012

Property Information

Block905
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,112
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,500
37%
Improvement Value:$235,800
63%
Total Assessment$372,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,628+3.8%
2024$12,167+4.0%
2023$11,701+1.6%
2022$11,523+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$322,000

To:

Sq Ft2,112DeedBook 12361, Page 3418

Property Built

Built

Year Built: 1957