Skip to content

44 Dewey StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$92,040
Last Sale Date
Nov 1, 2013

Property Information

Block910
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,368
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
40%
Improvement Value:$213,100
60%
Total Assessment$355,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,069+3.8%
2024$11,628+4.0%
2023$11,183+1.6%
2022$11,012+24.9%
Property History

Property Sale

Sale
$92,040

To:

Sq Ft1,368DeedBook 12469, Page 2988

Property Sale

Sale
$304,000
DeedBook 6242, Page 381

Property Sale

Sale
$129,780
DeedBook 5698, Page 756

Property Sale

Sale
$103,941
DeedBook 5599, Page 541

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5139, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1925