Skip to content

27 Civic PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2001

Property Information

Block912
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,253
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,200
43%
Improvement Value:$184,500
57%
Total Assessment$323,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,980+3.8%
2024$10,579+4.0%
2023$10,174+1.6%
2022$10,019+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5548, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1926