Skip to content

14-18 Lawrence St Apt 3bBloomfield, NJ 07003

Built 1989

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Feb 4, 2005

Property Information

Block92
Lot15.01
QualifierC0008
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class35
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage924
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
40%
Improvement Value:$105,500
60%
Total Assessment$175,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,703+4.0%
2024$5,485+4.2%
2023$5,266+1.6%
2022$5,182+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft924DeedBook 6157, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1989