Skip to content

74 Mohr AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Date
Apr 22, 1991

Property Information

Block967
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,309
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,400
44%
Improvement Value:$194,500
56%
Total Assessment$349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,869+3.8%
2024$11,435+4.0%
2023$10,997+1.6%
2022$10,829-2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927