Skip to content

935 Broad St Apt 14cBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$58,700
Last Sale Date
Aug 1, 2016

Property Information

Block970
Lot1
QualifierC1403
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class35
Description1 BR+G
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage654
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
59%
Improvement Value:$47,400
41%
Total Assessment$114,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,897+3.8%
2024$3,755-6.4%
2023$4,010+1.6%
2022$3,949+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$58,700

To:

Sq Ft654DeedBook 20160, Page 73927

Property Built

Built

Year Built: 1950