Skip to content

935 Broad St Apt 935aBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2008

Property Information

Block970
Lot1
QualifierC9351
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class35
Description2 BR
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage820
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
49%
Improvement Value:$89,400
51%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,916+3.8%
2024$5,699+4.0%
2023$5,481+1.6%
2022$5,398+22.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950