Skip to content

17 Skyview RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Date
Jun 26, 1975

Property Information

Block972
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,618
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,300
41%
Improvement Value:$232,300
59%
Total Assessment$394,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$12,145+1.1%
2018$12,008+0.9%
2017$11,900+1.9%
2016$11,682+5.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956