Skip to content

25 Skyview RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 26, 1987

Property Information

Block972
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,618
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,400
38%
Improvement Value:$263,600
62%
Total Assessment$427,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,484+3.8%
2024$13,954+4.0%
2023$13,421+1.6%
2022$13,216+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,618DeedBook 4979, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1955