Skip to content

38 Huck RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2002

Property Information

Block972
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,696
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,800
39%
Improvement Value:$227,400
61%
Total Assessment$375,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,727+3.8%
2024$12,262+4.0%
2023$11,793+1.6%
2022$11,612-7.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5274, Page 534

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1956