Skip to content

59 Leslie St

East Orange, NJ 07017

Built 1937

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jun 4, 1999

Property Information

Block100
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,500
36%
Improvement Value:$161,000
64%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,900-0.8%
2024$7,968-7.7%
2023$8,633+1.3%
2022$8,522+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,434DeedBook 5623, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1937