Skip to content

121 Ellington St.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block103
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-5

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
31%
Improvement Value:$199,400
69%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,077-0.9%
2024$9,156+11.9%
2023$8,179+1.3%
2022$8,074+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$146,000

From:

To:

Sq Ft1,220DeedBook 12526, Page 735Recorded11/24/2014

Property Sale

Sale
$107,137
DeedBook 12057, Page 4118

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5371, Page 779

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5018, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1920