Skip to content

10 First Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block106
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-5

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,700
21%
Improvement Value:$344,100
79%
Total Assessment$433,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,626-0.8%
2024$13,743+55.0%
2023$8,866+1.3%
2022$8,752+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,432DeedBook 20230, Page 32787

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,432DeedBook 20230, Page 9916Recorded2/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920