Skip to content

103 Leslie St.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2026

Property Information

Block108
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-7

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
29%
Improvement Value:$224,200
71%
Total Assessment$314,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,869-0.9%
2024$9,954+2.4%
2023$9,719+1.3%
2022$9,594+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,900

To:

Sq Ft1,886DeedBook 5062, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1920