Skip to content

64 Warwick St.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block108
Lot5.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,700
28%
Improvement Value:$226,600
72%
Total Assessment$316,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,935-0.9%
2024$10,020+0.1%
2023$10,007+1.3%
2022$9,879+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft756DeedBook 20190, Page 66577

Property Sale

Sale
$73,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 20180, Page 94354Recorded10/31/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920