Skip to content

133-41 Hoffman Blvd.

East Orange, NJ 07017

Last Sale Date
Sep 2, 1993

Property Information

Block110
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-9

Building Details

Building Class---
Description1S DAY CARE CTR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,300
18%
Improvement Value:$558,300
82%
Total Assessment$683,600

Tax History

YearProperty taxesChange
1995$6,306-2.0%
1994$6,436+0.0%
1993$6,436+0.0%
1992$6,436+10.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$41,100
DeedBook 5154, Page 146