Skip to content

34 So. 20th St

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 3, 2004

Property Information

Block12
Lot15.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,500
17%
Improvement Value:$270,100
83%
Total Assessment$323,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,164-0.9%
2024$10,252+30.8%
2023$7,841+1.3%
2022$7,740+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,016DeedBook 6077, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1930