Skip to content

178 So. Grove St

East Orange, NJ 07018

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block13
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class10
Description1S WAREHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,600
87%
Improvement Value:$47,400
13%
Total Assessment$363,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,402-0.9%
2024$11,500-1.5%
2023$11,680+1.3%
2022$11,531+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5415, Page 18

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4892, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1950