Skip to content

172 So. Grove St

East Orange, NJ 07018

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 12, 1996

Property Information

Block13
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class10
Description1S STORE & OFF.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,958-0.9%
2024$6,010-76.6%
2023$25,644+1.3%
2022$25,315+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 5415, Page 18

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4892, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1940