Skip to content

220 No. 19th St.

East Orange, NJ 07017

Commercial

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 16, 2019

Property Information

Block140
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-10

Building Details

Building Class---
Description1S AUTO GARAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
20%
Improvement Value:$146,100
80%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,735-0.9%
2024$5,785-12.4%
2023$6,605+1.3%
2022$6,520+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

DeedBook 20190, Page 84122

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 6265, Page 803

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5048, Page 294