Skip to content

267 No.18th Street

East Orange, NJ 07017

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2004

Property Information

Block141
Lot4.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,200
78%
Improvement Value:$21,300
22%
Total Assessment$96,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,031-0.9%
2024$3,057-19.0%
2023$3,773+1.3%
2022$3,725+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 6056, Page 831