Skip to content

250 No. 19th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block142
Lot8.10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class35
Description2S-B-OT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,600
34%
Improvement Value:$114,400
66%
Total Assessment$173,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,434-0.9%
2024$5,481+5.1%
2023$5,214+1.3%
2022$5,147+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft900DeedBook 20220, Page 2077

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 20190, Page 54964

Property Built

Built

Year Built: 1920