Skip to content

212 Park Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block150
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-10

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,833
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
18%
Improvement Value:$316,700
82%
Total Assessment$384,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,071-0.9%
2024$12,175+7.4%
2023$11,337+1.3%
2022$11,192+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft2,833DeedBook 20230, Page 22892

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5686, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1930