Skip to content

211 No. 19th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block151
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-10

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,768
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,700
18%
Improvement Value:$296,000
82%
Total Assessment$361,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,361-0.9%
2024$11,459-2.1%
2023$11,708+1.3%
2022$11,558+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft2,768DeedBook 20220, Page 50900Recorded5/23/2022

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 5214, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1930