Skip to content

131 Fourth Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1935

Last Sale Date
Oct 8, 1979

Property Information

Block151
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-10

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,600
25%
Improvement Value:$201,500
75%
Total Assessment$270,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,484-0.9%
2024$8,557+6.4%
2023$8,046+1.3%
2022$7,942+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935