Skip to content

149 Fourth Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1935

Last Sale Price
$79,500
Last Sale Date
Feb 17, 2012

Property Information

Block151
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-10

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,872
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,300
18%
Improvement Value:$315,400
82%
Total Assessment$384,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,083-0.9%
2024$12,187+14.0%
2023$10,694+1.3%
2022$10,557+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$79,500

To:

Sq Ft2,872DeedBook 12354, Page 7446

Property Sale

Sale
$37,700
DeedBook 4851, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1935