Skip to content

187 Fourth Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1935

Last Sale Date
Aug 25, 1982

Property Information

Block151
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-10

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,527
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,400
17%
Improvement Value:$360,000
83%
Total Assessment$433,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,613-0.9%
2024$13,730-7.0%
2023$14,756+1.3%
2022$14,567+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935