Skip to content

13 Vernon Terr.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2007

Property Information

Block160
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,051
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,600
20%
Improvement Value:$264,400
80%
Total Assessment$329,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,334-0.9%
2024$10,423+35.4%
2023$7,696+1.3%
2022$7,598+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 6305, Page 596

Property Sale

Sale
$12,900
DeedBook 5191, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1930