Skip to content

9 Church Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2019

Property Information

Block170
Lot3.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-7

Building Details

Building Class35
Description2S-F-OT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
32%
Improvement Value:$131,200
68%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,100-0.8%
2024$6,152-0.4%
2023$6,178+1.3%
2022$6,099+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$7,800
DeedBook 4825, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1930