Skip to content

25 Grove Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2016

Property Information

Block172
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-6

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,731
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
19%
Improvement Value:$262,000
81%
Total Assessment$323,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,158-0.9%
2024$10,245+30.6%
2023$7,846+1.3%
2022$7,746+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,731DeedBook 12514, Page 8076Recorded9/12/2014

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12113, Page 3239

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 12064, Page 4444

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5653, Page 349

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 5145, Page 795

Property Sale

Sale
$45,400
DeedBook 5131, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1930