Skip to content

94 No. Grove St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Nov 11, 2025

Property Information

Block172
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,100
31%
Improvement Value:$155,100
69%
Total Assessment$226,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,105-0.9%
2024$7,166-18.0%
2023$8,738+1.3%
2022$8,626+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$382,500

To:

DeedBook 20250, Page 79261

Property Built

Built

Year Built: 1930