Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
43 Winthrop Terr. Lot
East Orange, NJ 07018
Vacant Land
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2021
Property Information
Block192
Lot16.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-5
Building Details
Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$53,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$53,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,684 | -0.8% |
| 2024 | $1,698 | +751.2% |
| 2023 | $199 | +1.3% |
| 2022 | $197 | +1.3% |
Property History
No events match the selected filters.