Skip to content

49 Wilcox Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$82,155
Last Sale Date
Nov 13, 2003

Property Information

Block215
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,700
34%
Improvement Value:$157,200
66%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,535-0.9%
2024$7,600+11.8%
2023$6,799+1.3%
2022$6,712+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$82,155

To:

Sq Ft1,280DeedBook 6025, Page 907

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5703, Page 463

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5209, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1925