Skip to content

143 Steuben St.

East Orange, NJ 07017

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2002

Property Information

Block21
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,779
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,400
19%
Improvement Value:$314,200
81%
Total Assessment$386,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,143-0.9%
2024$12,247+20.7%
2023$10,151+1.3%
2022$10,021+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900