Skip to content

70 So. Munn Ave Unit 807

East Orange, NJ 07018

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Oct 22, 2025

Property Information

Block221
Lot41.01
QualifierC068
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1S-B-OT/PKG 79
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage789
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,400
24%
Improvement Value:$102,500
76%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,237-0.9%
2024$4,274+52.7%
2023$2,798+1.3%
2022$2,762+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000
Sq Ft789DeedBook 20250, Page 70392Recorded11/12/2025

Property Sale

Sale
$32,000

To:

Sq Ft789DeedBook 12506, Page 8884

Property Sale

SaleMulti
$181,300
DeedBook 12116, Page 2671

Property Built

Built

Year Built: 1955