Skip to content

74 So. Munn Ave.

East Orange, NJ 07018

Apartment

Last Sale Price
$3,705,000
Last Sale Date
Aug 15, 2005

Property Information

Block221
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-10

Building Details

Building Class---
Description7S ELEV-82-0-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,820,000
26%
Improvement Value:$5,266,400
74%
Total Assessment$7,086,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$222,584-0.9%
2024$224,497+17.1%
2023$191,669+1.3%
2022$189,213+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$3,705,000

To:

DeedBook 6223, Page 336

Property Sale

Sale
$3,250,000
DeedBook 6070, Page 551

Property Sale

Sale
$2,700,000
DeedBook 5727, Page 273

Property Sale

Sale
$1,850,000
DeedBook 5631, Page 76