Skip to content

79 So. 16th St

East Orange, NJ 07018

Built 1907

Last Sale Price
$458,500
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block23
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class45
Description3S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,429
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
17%
Improvement Value:$317,200
83%
Total Assessment$382,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,024-0.9%
2024$12,127-0.4%
2023$12,179+1.3%
2022$12,023+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$458,500

To:

Sq Ft3,429DeedBook 20220, Page 18699

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6248, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1907